Днес е деня на християнското семейство. По този повод, представям едно любимо ястие у дома, особено през зимния сезон. Приготвя се лесно и бързо и е много вкусно. Продуктите са с ориентировъчни мерки и според нашите предпочитания.
Яхниите са едни от най-популярните български ястия. Повечето от тях са с характерна червена запръжка и специфичен вкус и аромат.
В началото под яхнии се е разбирало ястие от задушен кромид лук и сос. По-късно при приготвянето на яхтите започнали да се използват и други продукти, като различни зеленчуци, месо, птици, риба, ориз, бобови. В последно време варенето в края на топлинната обработка на яхниите се заменя със запичане на фурна, което подобрява вкуса им.
Сосът на яхниите се приготвя чрез запържване на лук, домати или доматено пюре, брашно и червен пипер, а понякога и на ароматични корени. Характерно е, че количеството на лука в соса на яхниите е по-голямо, отколкото при другите ястия, а на брашното е умерено. В някои яхнии, основният продукт на които съдържа много скорбяла (картофи, стар фасул, леща), брашното в запръжката се ограничава до минимум или изобщо се изключва.
Най-подходящо за яхнии е месото от гърдите и плешката, което е с по-къси мускулни влакна и прошарено с тлъстини, поради което е сочно и крехко.
(Източник: Уикипедия)
Необходими продукти:
- 1 кг свинско (по-добре пилешко) месо;
- 2-3 с.л. олио;
- 800 - 1000 г кромид лук или праз лук;
- 500 г стерилизирани или пресни домати;
- 1 - 2 с.л. доматено пюре (по желание);
- 1 - 2 бр. моркови;
- 1 - 2 бр. червени чушки (по желание);
- 1 с.л. брашно;
- 1 с.л. червен пипер;
- 1 стрита чубрица;
- 2 - 3 бр. дафинов лист;
- 2 - 3 бр. зърна бахар;
- магданоз;
- сол, черен пипер.
Начин на приготвяне:
Нарязвате месото на порции и се запържва се леко до побеляване в мазнината (това се прави, за да се запечатат в месото соковете му). В същата мазнина задушавате нарязания на едри полумесеци или колелца лук и моркови, като добавяте малко топла вода, защото месото и лука също ще пуснат своите сокове. Ястието се оставя да се готви на среден огън. Когато лукът поомекне, прибавяте разреденото с малко вода доматено пюре и червения пипер. Слагат се останалите подправки без магданоза. Ястието къкри почти до готовност, тогава се прибавят доматите, чушките и леко запеченото (може и сурово) брашно, което се размива предварително със сос от гозбата. Оставя се още малко да се посгъсти соса.
Благодаря Ви за посещението и преценката на моите рецепти! Моля, снимките в този блог, да не се копират. Възпроизвеждането на част от снимката без съгласието на автора е забранено. Ако използвате идеите ми, допълнително ще съм Ви благодарна ако посочите линк към публикациите ми.
Красиви ,слънчеви снимки на чудесна яхнийка !
ОтговорИзтриванеЧестит празник ! С поздрав !
ivana, благодаря ти! Делнично ядене, непретенциозно и малко неугледно при сервиране, но ние много го обичаме у дома.
ИзтриванеПоздрави!
И ние много обичаме яхнийка, Или! Чудесна е!
ОтговорИзтриванеНовият адрес на блога ми е http://rusankafood.blogspot.com
Поздрави!
rusanka, благодаря и честита нова премяна на блога ти!
Изтриване