Днес пак заваля сняг, вероятно последния за тази зима. Реших да си приготвя топла и ободряваща напитка - чай... Когато бях дете, асоциирах чая единствено с настинка и се съгласявах да го пия само, когато бях болна. Минаха много години преди да осъзная от разнообразието на чайовете и ползата от тях.. Сега пия чай от какво ли не, по всякакъв случай и през всеки сезон.
За първи път обаче опитах чай от пресен джинджифил и установих, че ми допада и надмина очакванията ми. Досега не бях използвала в моята кухня този корен, при това пресен, ако не броим няколкото опита със суха подправка от пакетче, която добавям по рецепти в медените бисквитки. Там определно съм си забранила да я добавям в бъдеще.
Много пъти съм гледала в панерите на големите вериги магазини джинджифил, но някак си се отнасях резервирано и все не му идваше реда да го опитам. Поразрових из нета за рецепти и опитах в ястие, но да си призная никак не ми допадна парливия и лимонен вкус в яденето – нито на мене, нито на останалите в къщи.
Преди да го зачеркна окончателно като подправка ми остана единствената алтернатива да го оползотворя като отвара и този път ми хареса. Чая от джинджифил се оказа и много полезно течно удоволствие.
Необходими продукти:
- Парченце джинджифил (пресен корен, колкото малък орех);
- 3 - 4 резанчета ябълка;
- 1 щипка канела на прах;
- 1-2 щипки карамфил (7-8 бр. цветчета);
- 1-2 резанчета лимон по желание;
- Мед за подслаждане по желание;
Начин на приготвяне:
Настъргвате или нарязвате на ситно парченцето джинджифил. Измивате ябълката и си нарязвате няколко резанчета, заедно с кората. В голяма (около 1,5л) огнеупорна кана загрявате (наливате) много гореща вода. Добавяте джинджифила, ябълката, канелата и карамфила. Похлупвате и запарвате около 15-20 минути преди употреба. Би било добре да се върне на огъня и да се остави да покъкри няколко минути, заедно с всички съставки. Получава се експлозив от аромати. Прецеждате и след като поизстине, подслаждате с мед или кафява захар на вкус. Аз лично не подслаждам никакъв чай или кафе. Препоръчвам първо да опитате напитката и тогава евентуално да добавяте лимон, защото самия джинджифил има силен подобен вкус.
Джинджифил (Ginger)
Чаят от джинджифил е напитка, която присъства в източната кухня и е любима напитка на всички, които се занимават с йога или следват съветите на аюрведа. Може да се използва и за отслабване, но в сезона на есенните настинки е нещо, което може да ни помогне да останем здрави.
Според аюрведа джинджифилът принадлежи към горещите продукти, които, стимулират кръвообращението и ускоряват на метаболизма на организма. Помага и за запазване на свежия и младежки вид на кожата.
Корен от джинджиил може да се купи в по-големите магазини и да се съхранява в хладилник повече от месец. Коренът може да се нареже на тънки ивички с остър нож, може и да се настърже. За 24 часа може да се приеме корен с големината на малка слива и 2 литра вода.
Много добре се съчетава със зелен чай, лимон и други билки като маточина, мента или да добавите 1-2 карамфилчета или сушени боровинки. Хубаво е да се приема през деня след извършване на активно движение, след занимания с йога, но не и вечер, защото действа ободряващо.
Основната рецепта е да се сложи да заври 2 литра вода и добавете около 1 с.л. нарязан на ситно джинджифил. Когато заври отсранете от огъня и съхранявайте в термос. Можете да го носите през целия ден с вас. Ако искате да отслабнете пийте от този чай 30 мин преди ядене.
Хубав чай се получава, ако залеете 1 с.л. нарязан на ситно джинджифил с 2 литра вода и го оставите така за една нощ. На сутринта го сложете да заври и оставете да ври около 15 мин. Оставете чая да се охлади и добавете прясно изцеден лимонов сок и мед на вкус.
Ако стe настинали и искате да се преборите с кашлицата има един много бърз вариант – смесете 1 с.л. мед с 1/2 ч.л. джинджифил на прах и добавете малко нарязана на ситно лимонова кора. Изяжте го на малки хапки. Определено ще се почуствате по-добре.
Благодаря Ви за посещението и преценката на моите рецепти! Моля, снимките в този блог, да не се копират. Възпроизвеждането на част от снимката без съгласието на автора е забранено. Ако използвате идеите ми, допълнително ще съм Ви благодарна ако посочите линк към публикациите ми.
Или,
ОтговорИзтриванеи аз много обичам джинджифилов чай, главно заради лютивата нотка! Но тъй като времето отива на подобрение, този вариант ще го оставя за догодина;) Минавам на студен;)
Хубава неделя!
Мъх, на мене точно този лютив акцент не ми допада особено. Да се надяваме, че пролетта вече идва наистина и все по-често ще търсим разхладителните напитки.
ОтговорИзтриване